Hallstatt

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Hallstatt, dağların heybeti arasında kalan, manzarasıyla nefes kesen bir göl kasabası.

Avusturya Salzkammergut Göller Bölgesi’nde yer alan Hallstatt’a ulaşım Salzburg üzerinden daha kolay. Hatta buradan günübirlik turlar bulunmakta.

Hem Viyana hem de Salzburg üzerinden gidebilirsiniz. Her iki taraftan da trenle ulaşım mümkün. Viyana-Salzburg tren hattında Attnang-Puchheim durağında iniyorsunuz.

Viyana’dan gelecek olursanız Westbahnhof’dan binmenizi öneririm (bir de ana tren istasyonu var Hauptbahnhof oradan gelirseniz  bir stop fazla yapmanız gerekiyor) Linz – Salzburg yönüne gidecek intercity trenine binecek Attnang-Puchheim’da inerek Hallstatt istasyonuna gidecek lokal trene binmeniz gerekecektir. Buraya kadar yol yaklaşık 3,5 saat sürüyor ve bilet fiyatları min 35-40 eurodan başlıyor.

Hallstatt istasyonunda inince gölden karşıya geçirecek küçük teknelere biniyorsunuz. Tekne saatleri tren saatlerine göre ayarlanmış. Bilet içeride kesiliyor ve karşıya geçmeniz 5 dak bir süre. Dönerken yine aynı yönü takip ediyorsunuz. Tekne saatleri için çizelgeyi bekleme yerinde bulabilirsiniz.

Gerek tren ile gelirken yolda gördüğüm farklı göl ve dağ manzaraları gerekse de tekne ile Hallstatt’a geçerken gördüğüm manzara nefes kesici.

IMG_8900

Hallstatt küçük bir yer. Kasabanın bir ucundan diğerine rahatlıkla yürüyorum. Ancak her açısı farklı güzellikte olduğundan benim gibi fotoğraf meraklısı iseniz daha uzun bir zamanınızı alacaktır. Sadece göl kenarı ve kasabanın genel caddesi değil yukarı arka taraflara, evlerin arasında dolaşmayı da ihmal etmeyin. İnanın manzaraya değer. Hallstatt deyince her yerde karşılaştığınız fotoğraf noktası teknenin yanaştığı yerin sağından devam ettiğiniz yolun üzerinde yer alıyor. Ancak kasabanın diğer taraftı da en az bu kadar çekici.

Yorulduğunuzda göl kenarında bir şeyler atıştıracak ve şarabınızı içecek yerler mevcut. Kuğular gölde süzülürken bu güzel doğanın tadını çıkarıyorum. Bu sebeple günübirlik değil de eğer mümkün ise ben bir gece kalmanızı öneririm. Akşam yemeği için Seewirt Zauener otelinin restoranından çok memnun kaldım.

IMG_9053

Hallstatt dünyanın ilk tuz madenine ev sahipliği yapmakta. Ben gitmedim ancak tuz mağaralarını da ziyaret listenize ekleyebilirsiniz.

Konaklamak için size önerim göl kenarında yer alan Heritage Hotel veya Seehotel Grüner Baum. Seçiminizi göl manzaralı odalardan yapmayı unutmayın. Özellikle sabah gün doğumunda kalkabilirseniz benim gibi göle yansıyan dağların dinginliğinde müthiş bir ana tanık olabilirsiniz. Heritage Hotel’in bir de arkada biraz daha yukarıda ev formatında otel kısmı mevcut. Her ne kadar onlar da göl manzaralı olsa da kenarında olmak gibi değil. Rezervasyon yaparken buna dikkat edin.

IMG_9020
Gün doğarken penceremden..

Hallstatt güneş varken güzel..Güneş olsun, biraz yeşillik, sarılık olsun diye tercihimi Eylülden kullandım ve şansıma adeta yaz havasıydı.. Ama daha sonbahar veya karlarla kaplı mevsimde de çok güzel olacağına eminim.

IMG_9075 IMG_9011


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s