Pompei

Gezerken hikayesi ve gördüklerinizle sizi hüzünlendiren kent..

Napoli Centrale tren istasyonundan Sorrento yönüne giden CIRCUMVESUVIANA treni ile yaklaşık 35-40 dakikada Pompeii’ye varıyoruz. Tren oldukça kalabalık ve arada pek çok durakta duruyor . Sık aralıklarla tren var ancak genelde hep kalabalık olurmuş. Pompeii Scavi, Villa dei Misteri durağında iniyoruz (9.durak). Oradan Pompeii antik şehri girişi çok yakın. İçeri girerken rehberli tur alıyoruz.

Antik Roma kenti olan Pompeii, yine bu yol üzerindeki Herkulaneum ile çevredeki pek çok diğer evlerle birlikte MS 79da Vezüv yanardağının patlaması sonucu zarar görmüş. Tüm yaşayanlar ve kent tonlarca külün altında kalmış. Patlama olduğu dönem kentin nüfusu 11.000 imiş.  Kentin kayıp kalıntıları 1700 yıl sonra bulunmuş. Hava ve nem ile temas olmadığı için pek çok eşya, eser kalıntısı, duvar resimleri korunabilmiş.

Kenti gezerken evlerin, avluların, içindeki heykel ve resimlerin, sokakların böylesine bir trajediden sonra bile o dönemin hikayesini anlatabiliyor olması inanılmaz. Patlama sırasında kişilerin öldükleri haliyle cesetleri de (dua ederken, yerde kendini korumaya çalışırken) bazı alanlarda ziyaretçilere açık. Bu görüntülerle o anı düşününce tüylerim  diken diken oluyor.

IMG_0789
Vezüv Yanardağı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s